Dodávka a instalace serverů

Servery

Servery jsou základním stavebním kamenem každého IT systému. Podle potřeb Vaší firmy Vám navrhneme optimální serverové řešení. Zvolíme potřebný počet serverů, určíme jejich hardwarovou konfiguraci, přiřadíme jim určitou úlohu.

Jedno mají všechny servery společné – musí být vysoce spolehlivé. Proto Vám pomůžeme vybrat kvalitní serverové řešení od značkového výrobce (Dell, HP, Lenovo) nebo Vám sestavíme server na míru Vašim potřebám. Samozřejmostí je použití jen vysoce kvalitních a prověřených komponent.

Server do firmy

Typický server do malé či střední společnosti je server ve tvaru tzv. “na stojáka”, neboli Tower server.

Většina malých a středních společností nemají zvláště uzpůsobenou místnost vysloveně pro serverové technologie, proto jsou na tyto servery kladené specifické nároky, a to z praxe zejména požadavek na nízkou hlučnost. Toho lze dosáhnout vhodným výběrem serveru se správným rozmístěním komponent unitř serveru, s ohledem na tepelné emise kompnent a proudění vzduchu.

Proces pořízení serveru

Analýza potřeb se zákazníkem

S klientem probereme potřeby a účel, na který je server a ostatní výpočetní technika určena.

Výběr serverového řešení

Po pečlivém zhodnocení potřeb zákazníka pro něj vybereme konkrétní server v souladu s danými požadavky.

Pořízení hardware a software

U pečlivě vybraných a ověřených dodavatelů a distributorů pořídíme potřebný hardware a software.

Kontrola funkčnosti a kompletnosti

Při převzetí HW a SW pečlivě kontrolujeme stav a kompletnost komponent s ohledem na manipulaci při dopravě.

Kompletace serveru doplňkovým hardwarem a příslušenstvím

V případě rozšiřování základních sestav serverů kompletujeme jednotlivé komponenty do serveru.

Aktualizace firmware serverových komponent

Po prvním spuštění aktualizujeme firmware všech jednolivých komponent server, vč. doplněného hardwaru a příslušenství.

Instalace a základní konfigurace operačního systému

Na server instalujeme zvolený operační systém a provádíme aktualizace a základní konfiguraci dle zadání.

Instalace aplikací a zahoření serveru

Po OS se na server instalují a nastavují konkrétní aplikace. Dále se server nechává běžně 48 hodin zapnutý na vyšší výkon a ověřuje se jeho stabilita v provozu.

Předání serveru zákazníkovi

Po dokončení prací na serveru je server dle dohody předán buď IT oddělení zákazníka, nebo přímo instalován a zapojen u zákazníka.

Server do datacentra

Do datacenter stavíme a konfigurujeme speciální servery šetřící místo, určené k ukládání do racků (skříní) běžně užívaných v datových centerch. Typicky se jedná o servery velikosti 1U – 4U.

Na servery určené do datových center jsou oproti Tower serverům kladené rozdílné nároky, a to zejména kompaktnost a efektivita pro práci s elektrickou energií. Oproti tomu zde není podmínka tichého provozu a stejně tak chlazení je podporváno výkonnou klimatizací datacentra.

Serverové komponenty

Poradíme Vám i s výběrem jednotlivých serverových komponent tak, aby maximálně vyhovovaly Vašim požadavkům a Vašemu užití. Neplýtvejte zbytečně prostředky na komponenty, které v důsledku nevyužijete naplno nebo vůbec!

Serverové procesory

Ve velké škále serverových CPU od společností Intel a AMD je možno vybírat procesory především s ohledem na výkon – počet jader a podpora hypethreadingu, a s ohledem na spotřebu procesoru.

Důležité je vybrat CPU do správné patice na základní desce.

Paměť RAM ECC

Servery jsou v provozu 24/7/365, proto do serverů typicky volíme stabilnější paměti, než do běžných počítačů. Paměti by zároveň měly podporovat technologii ECC. ECC (Error Checking and Correcting, kontrola a oprava chyb) je technologie umožňující zjistit a opravit chybu paměti.

Se vzrůstající kapacitou operační paměti počítačů roste statisticky i riziko takových chyb, kdy dojde náhodně ke změně bitu z 1 na 0 nebo naopak. Aby se podobné riziko snížilo na nejnižší možné minimum, používá se v serverech paměť typu ECC, díky níž lze chyby zjistit a opravit.

Serverové pevné disky

Serverové pevné disky se od běžných HDD odlišují v několika ohledech. Jsou k dispozici se sběrnicí SATA a SAS, mohou mít vyšší počet otáček a tím být rychlejší jak v sekvenčním, tak i náhodném čtení a zápisu a přístupové době k datům.

Disky jsou k dispozici v rozměrech 2.5″ a 3.5″.

Serverové SSD

Podstatným rozdílem serverových SSD proti běžným SSD je jejich odolonost, resp. životnost. Nejlepší serverové disky můžete celé přepsat 10x denně po dobu pěti let a výrobce po tuto dobu garantuje jejich bezchybnost.

Serverové disky jsou k dipozici v bežných velikostech 2.5″ či 3.5″ – SATA, SAS, NVMe.

Nejvýkonnější SSD se připojují přímo na PCIe sbernici (HHHL).

Diskový řadič

Hardwareové řadiče pevných disků jsou zodpovědné za připojení pevných disků a SSD k serveru a za vytváření diskových polí. Tato diskové pole buď urychlují práci disků nebo slouží k vytváření řešení odolných proti hardwarovému selhání jednoho či více pevných disků nebo SSD.

Hardwarové řadiče mohou obsahovat vyrovnávací paměť (cache), která výzanmně urychluje zápis dat na pevný disk a v některých případech může plně dostačovat oproti nákladnějšímu diskovému poli tvořeným pouze jednotkami SSD.

Síťové karty

Serverové síťové karty přebírají většinu práce se síťovým provozem, běžné síťové karty mohou zatěžovat více procesor. Zároveň nativně podporují více technologií potřebných k efektivnímu síťovému provozu.

Rychlost serverových síťových karet začíná na 1Gbps, pokračuje běžně na 10Gbps, 40Gbps, a dále..